AktualnościPielgrzymka szafarzy do Loretto k/WyszkowaW sobotę, 16 września 2017 r., odbędzie się pielgrzymka nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Archidiecezji Warszawskiej do sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto pod Wyszkowem. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 10.30, a zakończy około godz. 15.30. W pielgrzymce mile widziany jest udział członków rodzin nadzwyczajnych szafarzy.

Przyjazd do Loretto indywidualnie samochodem lub grupowo autokarem. Zostały zarezerwowane dwa autokary. Wyjazd z Warszawy planowany jest około godziny 8.30, orientacyjny koszt - ok. 70 zł. Miejsca, w których będzie można wsiąść oraz ostateczny koszt zostanie podany po zebraniu i podsumowaniu zgłoszeń.

Udział w pielgrzymce jest jednym z obowiązkowych spotkań formacyjnych i obecność na niej jest brana pod uwagę przy przedłużeniu posługi na następny rok.

Pozostałe informacje organizacyjne - w korespondencji mailowej.


Początki sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto są związane z postacią bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela zgromadzenia sióstr loretanek (zm. 1931 r.). Pierwotnie mieściła się tu leśna kapliczka, którą z czasem przeniesiono do murowanego budynku. Prace nad budową dużej kaplicy rozpoczęły się w roku 1952. W 1960 r. odprawiono w niej pierwszą mszę. 19 lutego 1984 r. kaplica została poświęcona przez ks. bp. Jerzego Modzelewskiego.

W Loretto oprócz klasztoru loretanek i domu nowicjatu mieści się także dom starców, domy rekolekcyjne, wypoczynkowe i kolonijne.

Figura znajdująca się w sanktuarium w Loretto jest wierną kopią włoskiej figury Matki Bożej z Loreto. Oryginał powstał w XI lub XII w. i wykonany jest z drewna cedrowego przez ludowego rzeźbiarza. Figura z Loretto została ufundowana przez Teresę i Józefa Pawliczków z Freiberga. Dzięki siostrom loretankom pracującym we Włoszech została ona poświęcona w Świętym Domku Matki Bożej w Loreto. Na ołtarzu umieszczono ją nocą 11 na 12 grudnia 1981 r., tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. 7 września 2008 r. figura została ukoronowana przez abp. Henryka Hosera SAC. W 2013 r. odbyła się peregrynacja tej figury po parafiach diecezji warszawsko-praskiej.

Kult Matki Bożej Loretańskiej w Polsce sięga już XV w., kiedy to wyruszyły z Polski pierwsze indywidualne pielgrzymki do Loreto we Włoszech. Ich popularność wzrastała w XVI i XVII w., zwłaszcza w czasach potopu szwedzkiego - głównie po cudownej obronie Jasnej Góry w 1655 r. Wybudowano wiele okazałych świątyń dedykowanych Matce Bożej Loretańskiej. W licznych miejscach - tak jak w kaplicy loretańskiej na warszawskiej Pradze - ufundowano repliki Świętego Domu. Podobizna Matki Bożej Loretańskiej widniała nie tylko na medalikach noszonych przez ludzi, ale także na szlacheckich szablach, m.in. na szabli Jana III Sobieskiego. W 1920 r. Matka Boża Loretańska została ogłoszona przez papieża Benedykta XV patronką lotników.