Aktualności20. rocznica ustanowienia posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej
w Archidiecezji WarszawskiejKs. kard. Józef Glemp - 19 listopada 2011 r.

W sobotę, 19 listopada, w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach odbyło się kolejne spotkanie formacyjne. Tym razem było ono połączone z radosnym świętowaniem 20. rocznicy ustanowienia w naszej archidiecezji posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Mszy św. o godz. 9.00 przewodniczył J.Em. ks. kard. Józef Glemp, Prymas-Senior. To właśnie decyzją Księdza Kardynała w 1991 r. w naszej archidiecezji ustanowiono po raz pierwszy nadzwyczajnych szafarzy. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu tej posługi przez Konferencję Episkopatu Polski instrukcją z 22 czerwca 1991 r.

W gronie ustanowionych wówczas szafarzy znalazły się 23 osoby. W kolejnych latach grono to znacznie się powiększało. Od kilku lat odpowiedzialne zadanie prezesa nadzwyczajnych szafarzy naszej archidiecezji pełni pan Tadeusz Gwardys z parafii św. Dominika na warszawskim Służewie.

Zdaniem prezesa, nadzwyczajni szafarze są bardzo dobrze przyjmowani przez chorych, którym co niedziela - lub nawet częściej - zanoszą Komunię świętą do domów. Rzadko się zdarza, że gdy pomagają kapłanom w udzielaniu Komunii świętej podczas Mszy w parafii, ktoś nie chce przyjmować Komunii od świeckiego mężczyzny i podchodzi specjalnie do księdza. Czasem tak robią starsze osoby, ale trudno się im dziwić – mówi Tadeusz Gwardys.

Nadzwyczajni szafarze są też pozytywnie postrzegani przez księży wikariuszy. Gdy pomagają w udzielaniu Komunii świętej, księża więcej czasu mogą poświęcić na spowiadanie. Ciągle jeszcze bowiem większość penitentów spowiada się w czasie Mszy świętej, znacznie rzadziej ma to miejsce poza liturgią.

Są jednak parafie w archidiecezji warszawskiej, w których nie ma nadzwyczajnych szafarzy, ponieważ ich obecność i posługa zależy od decyzji proboszcza (powoływani są przez biskupa na wniosek proboszcza).

Zdjęcia z jubileuszu 20-lecia nadzwyczajnych szafarzy w Archidiecezji Warszawskiej można znaleźć w naszej fotogalerii.

Homilia ks. kard. Józefa Glempa

Homilia ks. kard. Józefa Glempa
podczas Mszy św. w ramach jubileuszu
20. rocznicy ustanowienia szafarzy nadzwyczajnych
w Archidiecezji Warszawskiej
Dom Rekolekcyjny na Bielanach, 19 listopada 2011 r.