AktualnościUroczyste błogosławieństwo nowych szafarzyUroczystość ustanowienia nowych szafarzy nadzwyczajnych - 9 kwietnia 2011 r.

W sobotę, 9 kwietnia 2011 r., podczas uroczystej Mszy świętej o godz. 19.00, odprawianej w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce, Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz udzielił błogosławieństwa grupie kandydatów do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej z terenu archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.

W ten sposób do około 250 dotychczas posługujących szafarzy dołączyła kolejna grupa ponad 100 mężczyzn, którzy będą nosić Komunię świętą do chorych oraz pomagać w rozdzielaniu Komunii św. podczas dużych uroczystości w archidiecezji i w swoich parafiach. Nowi szafarze do pełnienia tej funkcji przygotowywali się podczas trwającego od października 2010 r. kursu, w ramach którego poznawali zarówno teologiczne treści sakramentu Eucharystii, jak również umocowanie prawne tej funkcji oraz praktyczne aspekty jej pełnienia. Wykładowcami w ramach kursu byli m.in. ks. dr Józef Górzyński i ks. dr Grzegorz Bereszyński.

Zdjęcia z tej uroczystości można znaleźć tutaj, a jeszcze więcej - w zakładce "Błogosławieństwo" na stronach studia fotograficznego BeCreative.pl

Homilia ks. kard. Kazimierza Nycza

Homilia ks. kard. Kazimierza Nycza
podczas ustanowienia nadzwyczajnych szafarzy
Archikatedra warszawska, 9 kwietnia 2011 r.

Homilia ks. kard. Kazimierza Nycza

Obrzęd ustanowienia nadzwyczajnych szafarzy
kard. Kazimierz Nycz
Archikatedra warszawska, 9 kwietnia 2011 r.